Ve dnech 23. - 24. 5. 2014 uspořádal Sportovní klub vozíčkářů Ostrava ve sportovním areálu Tělovýchovné jednoty Ostrava jubilejní 20. ročník Mistrovství České republiky ve stolním tenise vozíčkářů, které je součástí prezentace města v programu Ostrava – evropské město sportu 2014.

Letošního Mistrovství ČR se zúčastnilo 24 hráčů v kategoriích muži para a kvadru, ženy mezi sebou hrály bez rozdílu postižení.

 

Galerie

 Kompletní galerie >>

V soutěži jednotlivců para, který se hrál systémem každý s každým, vyhrál z celkového počtu 12 startujících René Tauš z SKST Liberec, který turnajem prošel bez porážky a potvrdil, že je nejúspěšnějším hráčem MČR, neboť v každé ze čtyř absolvovaných soutěží získal vždy zlatou medaili. O další místa v para se sváděly vyrovnané boje, ale nakonec si stříbro odvezl Vladimír Kadlík ze SK Moravia Brno a bronz Jaroslav Hadrava z plzeňského TJ Sokol Lhůta.

Mezi 6 startujícími kvadruplegiky se o překvapení postaral Martin Zvolánek z domácího SKV Ostrava, který přehrál z Evropy stříbrného Jiřího Suchánka z SKST Liberec, jenž nenašel zbraň proti soupeřovým vysokým míčkům hraným těsně za síťku. Třetí místo si do Liberce odvezl Tomáš Přibyl.

Mezi 6 ženami obhájila zlato Spomenka Habětínková Tomič ze SKV Pardubice před domácími Beátou Mentznerovou a Barborou Štěpánkovou ze SKV Ostrava. Jejich vzájemné souboje měly vysokou herní úroveň.

V soutěži dvoučlenných družstev hrálo 12 mužstev bez rozdílu postižení i pohlaví vyřazovacím systémem na jednu porážku. Začínalo se dvouhrami, pokračovalo čtyřhrou a pokud nebyl zápas rozhodnut, dohrály se zbývající dvouhry. Nejzajímavější byl zápas mezi SKST Liberec (Suchánek, Tauš) proti SK Moravia Brno (Zmrzlý, Kadlík), ve kterém Suchánek s přehledem porazil Kadlíka a Zmrzlý trápil bez výsledného efektu Tauše, ale čtyřhru liberečtí nezvládli. Za stavu 2:1 pro Liberec následovala další dvouhra, ve které Suchánek prohrával se Zmrzlým 0:2 na sety, ale zápas otočil k cennému vítězství 3:2. Zlatá medaile družstev tak putovala do Liberce. Stříbro si odvezli Hadrava a Svatoš z TJ Sokol Lhůta a bronz Zmrzlý s Kadlíkem ze SK Moravia Brno.

V soutěži čtyřher Open startovalo 12 dvojic a hrálo se vyřazovacím systémem na dvě porážky. Zlaté medaile si do Liberce odvezli Tauš se Suchánkem, stříbrné putovaly do Brna zásluhou Zmrzlého a Kadlíka a bronzové zůstaly domácím Zvolánkovi s Hudečkem.

V soutěži Open startovalo všech 24 zúčastněných hráčů turnaje a hrálo se bez rozdílu postižení a pohlaví žebříčkovým systémem na jednu porážku. Zlato získal opět neporazitelný René Tauš, stříbro Jaroslav Hadrava a bronz Jiří Suchánek.

Zápasy plné zvratů a překvapivé výsledky dokázaly udržet napětí a vysokou úroveň mistrovství, přestože scházeli naši reprezentanti z SKV Praha. Rozhodující zápasy byly přenášeny internetovou televizí TVcom a jsou archivovány na jejím servru.

Kromě mistrovských soutěží probíhal i doprovodný program. „Návštěvníci obdivovali hrací robot, který vystřeluje míčky naprogramovanou rychlostí a s rotací podle tréninkových požadavků hráče,“ vysvětluje Jiří Pleva, místopředseda pořádajícího SKV a ředitel MČR a pokračuje: „členové našeho klubu odpovídali na dotazy o klubové činnosti, o náplni naší sportovní sezóny, o stolním tenisu a sportech pro lidi na vozíku, o tréninkových, relaxačních a regeneračních možnostech v areálu TJ Ostrava, ve kterém u příležitosti tohoto MČR nám díky projektu Prazdroj lidem a Skupině ČEZ byla předána první část posilovny pro handicapované a lidi s omezeným pohybem. A nádherný kulturní program byl pro nás připraven při slavnostním zahájení, při kterém tradičně děkujeme všem našim spřízněným firmám, Moravskoslezskému kraji, statutárnímu městu Ostrava i městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, tak i při vyhlašování vítězů,“ ohlíží se za uplynulou akcí Jiří Pleva.

Souhrn výsledků jednotlivých soutěží:

Jednotlivci ženy:

 1. Spomenka Habětínková Tomič (SKV Pardubice Nezlomeni)
 2. Beáta Mentznerová (SKV Ostrava)
 3. Barbora Štěpánková (SKV Ostrava)

Jednotlivci muži - kvadru:

 1. Martin Zvolánek (SKV Ostrava)
 2. Jiří Suchánek (SKST Liberec)
 3. Tomáš Přibyl (SKST Liberec)

 Jednotlivci muži - para:

 1. René Tauš (SKST Liberec)
 2. Vladimír Kadlík (SK Moravia Brno)
 3. Jaroslav Hadrava (Sokol Lhůta)

 Čtyřhra - Open:

 1. René Tauš - Jiří Suchánek (SKST Liberec)
 2. Karel Zmrzlý - Vladimír Kadlík (SK Moravia Brno)
 3. Martin Zvolánek - Vratislav Hudeček (SKV Ostrava)

 Družstva - Open:

 1. René Tauš - Jiří Suchánek (SKST Liberec)
 2. Jaroslav Hadrava - Petr Svatoš (TJ Sokol Lhůta)
 3. Karel Zmrzlý - Vladimír Kadlík (SK Moravia Brno)

Open:

 1. René Tauš (SKST Liberec)
 2. Jaroslav Hadrava (TJ Sokol Lhůta)
 3. Jiří Suchánek (SKST Liberec) , Jiří Žák (SK Moravia Brno)

 Z podkladů SKV Ostrava zpracoval Ing. Tomáš Staníček